İran’da seçime doğru: Cumhurbaşkanı adayları canlı yayında tartıştı

İran’da eski cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin geçirdiği helikopter kazasında ölmesi sonucu 28 Haziran’da yapılmasına karar verilen seçim öncesi, cumhurbaşkanı adayları arasında devlet televizyonunda üçüncü tur münazara yapıldı. Seçim yarışına girmesine izin verilen altı adayın katıldığı münazara canlı yayınlandı, cumhurbaşkanı adayları internet yasakları ve zorunlu başörtüsü uygulaması konularını ele aldı.

PEZEŞKİYAN: İNTERNET YASAKLARINI KALDIRACAĞIM

AA’nın aktardığına göre, seçimin tek reformist adayı Mesud Pezeşkiyan, yaklaşık 4 saat süren münazarada, internet yasaklarının kriz zamanlarında olabileceğini ancak normal koşullarda halka zarar verdiğini belirtti. Pezeşkiyan, “Cumhurbaşkanı olursam internetteki birçok yasak ve kısıtlamayı kaldıracağım” taahhüdünde bulundu.

Pezeşkiyan, ülkedeki kadınlara dayatılan zorunlu başörtüsü uygulamasına ilişkin olarak ise “Nasıl daha önce kadınlarımızdan başörtüsünü alamadılarsa şimdi biz de kadınlara zorla başörtüsü taktıramayız” ifadesini kullandı.

PURMUHAMMEDİ: İNTERNET YASAKLARININ DEVAM ETMESİ ENDİŞE VERİCİ

Adaylar arasındaki tek din insanı Mustafa Purmuhammedi, internet yasaklarının mecrasından çıktığını dile getirerek, “Filtreleme bir noktada doğruydu ancak devam etmesi endişe verici bir hale geldi” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların yasakları aşabilmek için satın aldıkları VPN hizmetlerine işaret eden Purmuhammedi, “Bu yasaklarla ortaya çıkan VPN mafyasının varlığı insanların cüzdanlarını boşaltıyor ve güvenlik tehlikeye giriyor” diye konuştu.

Purmuhammedi, zorunlu başörtüsünün ‘kanun hükmü’ olduğunu ancak bunun zorla olmayacağını ve cumhurbaşkanı olması halinde şu anda tartışılan ve kurala uymayan kadınlara çeşitli müeyyideler getirmesini öngören yasayı geri çekeceğini belirtti.

KALİBAF: YASAKLAR NEDENİYLE VPN KULLANIMI YÜZDE 67’YE YÜKSELDİ

Muhafazakar aday Muhammed Bakır Kalibaf, ülkede karışıklık ve protesto gibi özel durumlar haricinde internet yasaklarına karşı olduğunu söyledi. Kalibaf, yasaklar nedeniyle VPN kullananların oranının yüzde 67’ye çıktığına dikkati çekerek, Riski ortadan kaldırmak yerine artırdık ve hem ekonomik hem maddi zarar hem de manevi zarar gördük” dedi.

Zorunlu başörtüsü yasasına ilişkin ise Kalibaf, bunun ‘saygı olmadan, gerginlik ve şiddetle’ çözülemeyeceğini ifade etti. Kalibaf, polisin kadınlara müdahalesi sırasında ‘acı hadiselerin de yaşandığını ve bunların durdurulması gerektiğini’ belirtti.

CELİLİ: BAŞÖRTÜSÜ KADINLARIN SOSYAL VARLIĞININ KIYAFETİDİR

Bir diğer muhafazakar aday Said Celili de ülkedeki internet yasaklarına değinmeden yabancı uygulamaların yerine geliştirilen yerli platformlara işaret etti. Celili, yabancı platformların güvenlik tehdidi oluşturabileceğini savundu. Başörtüsü konusunda ise Celili, “Başörtüsü, kadınların sosyal varlığının kıyafetidir ve mahremiyetlerinin korunmasında ve ilerlemesinde önemli rol oynar” iddiasını dile getirdi.

ZAKANİ: CUMHURBAŞKANI OLMANIZA İZİN VERMEYECEĞİM

Diğer iki muhafazakar aday Kalibaf ya da Celili lehine çekileceği öngörülen Ali Rıza Zakani, Pezeşkiyan ile Purmuhammedi’nin seçim merkezlerinin ortak çalıştığını iddia etti. Bunun üzerine Pezeşkiyan, “Kesinlikle sonuna kadar (aday) kalacak mısın?” diye sordu.

Zakani de “Ben kesinlikle kalacağım ve sizin cumhurbaşkanı olmanıza izin vermeyeceğim” yanıtını verdi. Buna cevaben Pezeşkiyan, “Bu bir yarış ve kararı halk verecek. Kimse kimseyi engelleyemez” ifadesini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir