Mata Otomotiv’den Meksika’ya 300 milyon dolarlık yatırım

Türk otomotiv firması Mata Automotive, 30 milyon dolarlık yatırımla ve 400 yeni istihdam sağlayarak Meksika’daki ilk fabrikasını Aguascalientes’te faaliyete geçirdi. Aguascalientes Valisi Tere Jiménez, FINSA Endüstri Parkı’nda yer alan bu yeni tesisin açılışını yaptı. Bu fabrika, Mata Automotive’in Türkiye, Slovakya ve Çin’de bulunan yedi fabrikasına ek olarak dünya çapında sekizinci tesisi olacak.

Vali Jiménez, “İyi insanların diyarına en içten hoş geldiniz. Bugün itibarıyla Aguascalientes’te faaliyete geçen Mata Automotive’i büyük bir saygı ve minnettarlıkla karşılıyoruz. Dünyada sekiz fabrikası olan Mata Automotive’in, üretim süreçlerinde otomasyon seviyesine sahip ilk fabrikası burada olacak. Bu önemli projeleri gerçekleştirmek için halkımızın yeteneğine duyulan güveni gösterdiği için teşekkür ederiz” dedi.

Türkiye’nin Meksika Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, bunun Meksika’daki en büyük Türk yatırımlarından biri olduğunu ve iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilere dayandığını vurguladı. Ayrıca, bu önemli fabrikanın açılmasına yardımcı olduğu için Aguascalientes hükümetine teşekkür etti.

Mata Automotive’in kurucusu ve CEO’su Erce Kaslıoğlu, 2004 yılında kurulan şirketin şu anda 1,600 kişiye istihdam sağladığını ve yılda 4 milyon parça ürettiğini belirtti. Tesla, Chrysler, GM, Jaguar, Bentley, Audi, RAM, Range Rover ve Rivian gibi müşterilerine dağıttıkları bu parçaların üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Kaslıoğlu, ayrıca Mata Automotive’in Türkiye, Slovakya ve Çin’deki küresel varlığına ek olarak Birleşik Krallık’ta bir ofisi, ABD’de iki ofisi ve İtalya’da bir Araştırma ve Geliştirme Merkezi bulunduğunu ifade etti.

Mata Automotive Operasyon Direktörü Christoph Bittermann, Aguascalientes’teki fabrikanın üretim sürecinin, karbon ve ahşap dekoratif parçalar endüstrisinde benzersiz bir yüksek otomasyon seviyesine sahip olduğunu vurguladı.

Açılış etkinliğinde, mevcut eyalet yönetimi döneminde 1,410 milyon dolarlık Doğrudan Yabancı Yatırım sağlandığı ve 18,385 resmi istihdam yaratıldığı belirtilerek, Aguascalientes’in ulusal büyümede ikinci sırada yer aldığı ifade edildi.

TÜRKİYE’DE GREV

27 Şubat 2023’te İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Mata Otomotiv işçileri fabrikada çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ek zam talebiyle grev başlatmıştı. Mata işçileri 27 Şubat tarihinde başlattıkları süreçte eylemlerine ve haklarını aramaya devam ettiler. Bu süreçte Mata Otomotiv aralarında sendika temsilcilerinin de olduğu 650 işçiyi işten çıkartmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir