O Altcoin İçin ETF Onayı Gelecek mi? Bloomberg Analisti Açıkladı!

Yakın tarihli bir Kitco News röportajında, Bloomberg Intelligence ETF Araştırma Analisti James Seyffart, Bitcoin ve Ethereum spot ETF’lerine yönelik son onaylar ışığında popüler altcoin Solana spot ETF’nin beklentilerini tartıştı.

Altcoin SOL için ETF gelecek mi?

Son zamanlarda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) spot Ethereum ETF’lerini onaylamasına ilişkin haberler, kripto para piyasasını dalgalandırdı. Bu gelişme, diğer altcoinler için de benzer onayların önünü açabileceği beklentisiyle Solana gibi projeleri de gündeme getirdi. Bloomberg Intelligence Araştırma Analisti James Seyffart, Kitco News’a verdiği özel bir röportajda, Solana ETF’si olasılığına dair içgörüler paylaştı. Seyffart, Bitcoin ETF’sinin Ethereum ETF’sinden önce onaylanma ihtimalinin yüksek olduğunu ve diğer altcoinlerin onay almadan önce önemli bir gecikme yaşayabileceğini savunuyor.

Solana’nın özel durumuna değinen Seyffart, SEC’in kurumun menkul kıymet olarak sınıflandırdığı Ripple ve Coinbase davalarına atıfta bulundu. Bu durum, Solana’nın da bir menkul kıymet olarak değerlendirilebileceğini ve ETF onayını zorlaştırabileceğini gösteriyor. Seyffart, kripto paraların menkul kıymet ya da emtia olarak sınıflandırılmasının ETF onayında kritik bir rol oynadığını vurguladı. Solana bir emtia olarak kabul edilse bile, SEC’in dolandırıcılık ve manipülasyonu önlemek için yeterli gözetim sağlayabilecek bir pazarın mevcut olmaması başka bir engel teşkil ediyor. Mevcut Bitcoin ve Ethereum ETF’leri bu amaçla CME vadeli işlemlerine dayanırken, Solana için böyle bir altyapı henüz mevcut değil.

2026’ya işaret etti

Tüm bu faktörleri göz önünde bulunduran Seyffart, mevcut siyasi ve düzenleyici ortamda bir Solana ETF’sinin 2026’dan önce onaylanmasının pek olası olmadığını öngörüyor. Ancak bu durum Solana’nın gelecekte bir ETF onayı alma şansını tamamen ortadan kaldırmıyor. Düzenlemelerde değişiklikler, vadeli işlem piyasalarında gelişmeler ve Solana ekosisteminin büyümesi ETF onayına giden yolu açabilir. Solana ETF’si, yatırımcılar için önemli bir gelişme olabilir ve projeye daha geniş bir kurumsal yatırımcı kitlesinin katılımını sağlayabilir.

Ancak, onayın gecikmesi ve SEC’in koyduğu yüksek standartlar göz önüne alındığında, yatırımcıların temkinli olması ve yatırım kararlarını vermeden önce tüm riskleri dikkatlice değerlendirmesi önemlidir. Sonuç olarak Seyffart, Solana’nın yakın zamanda benzer bir onay alma ihtimaline ilişkin şüphelerini dile getirdi. SEC’in özellikle Solana’yı menkul kıymet olarak tanımladığı Kraken ve Coinbase ile ilgili devam eden yasal işlemlere dikkat çekti. Seyffart, kripto para birimlerinin menkul kıymet mi yoksa emtia olarak mı sınıflandırıldığının ETF onayı için çok önemli olduğunu vurguladı. “SEC’in şu anda Solana’yı menkul kıymet olarak adlandırmasında herhangi bir sorunu yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir