Özgür Çelik’ten mitinge katılım çağrısı: Eğitim sisteminde yaşanan çöküşe karşı Saraçhane’deyiz

CHP, eğitim sisteminde reform talebi ve atanamayan öğretmenler için, cumartesi günü saat 13.00’te, İstanbul Saraçhane’de miting düzenleyecek.

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, “Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı’ndan mitinge çağrı” başlığı ile yazılı açıklama yaptı.

“Eğitim sistemi, bugün siyasi iktidarın bir yap-boz oyun tahtasına dönüştü” diyen Çelik, “Yıllar içinde 9 Milli Eğitim Bakanı değişti. İstisnasız her yeni gelen bakan, eğitim sisteminin değişmesinin şart olduğunu söyledi ve 4’ü büyük olmak üzere 18 kez müfredat değişti. Eğitim giderek niteliksizleşmekte, uluslararası testlerde okuma, matematik ve fen gibi becerilerde ülkemiz sonlarda yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

‘AİLELER FAHİŞ FİYATLARIN KISKACINDA KALDI’

Eğitime bütçeden ayrılan payın 2003’te yüzde 14,53 iken 2024’te yüzde 9,15’e düştüğünü belirten Çelik, “Okullarda güvenlik, temizlik vb. gibi konularda bütün maliyetleri veliler karşılamak zorunda kalırken, köy okulları, yatılı okullar kapatıldı. Siyasi iktidarın eğitimdeki bu uygulamaları nedeniyle gençler, geleceğini yurt dışında aramak, aileler fahiş fiyatların kıskacında çocuklarını özel okullara göndermek zorunda kalmaktadır” dedi.

‘ATANMADIKLARI İÇİN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK YAPAN EĞİTİM EMEKÇİLERİ EMEK SÖMÜRÜSÜNE MARUZ KALIYOR’

Öğretmenlerin yaşadığı ekonomik sorunlar da değinen Çelik, şöyle devam etti:

“Öğretmenler yoksulluk sınırının altında ücretlere mahkum edildi. Bugün Türkiye’de yaklaşık 20 milyon öğrenci, 1 milyon 155 bin öğretmen, yaklaşık 1 milyon atanmayan öğretmen bulunmaktadır. Atanmadıkları için ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik yapan eğitim emekçileri, emek sömürüsüne maruz kalmaktadır. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır’ sözleriyle baş tacı ilan ettiği öğretmenler, siyasi iktidarın yıllar içindeki uygulamaları nedeniyle itibarsızlaştırıldı, şiddetin birer hedefi oldu. Okullarda yaşanan ve son olarak bir müdürün hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan şiddet olayı, eğitim emekçilerinin hayatlarının güvende olmadığını göstermektedir.”

‘MÜLAKATLA LİYAKAT GİDEREK YOK OLMAKTA, BİNLERCE GENÇ ADAY MAĞDUR EDİLMEKTE’

AK Parti’nin Mayıs 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçimin öncesinde verdiği mülakatı kaldırma vaadini yerine getirmediğini hatırlatan Özgür Çelik, açıklamasında “Bizzat Milli Eğitim Bakanı’nın devam edeceğini duyurduğu ‘mülakat’ muamması nedeniyle bugün binlerce öğretmen adayı haksız yere elenmektedir. Bu sorunun çözülmesi bir yana kamudaki söz konusu uygulama nedeniyle liyakat giderek yok olmakta, binlerce genç aday mağdur edilmektedir” ifadelerine yer verdi.

‘YENİ MÜFREDAT CUMHURİYET’İN OLMAZSA OLMAZLARINI HEDEF ALIYOR’

Yeni müfredatı eleştiren Çelik, “Eğitim, temel bir insan hakkıdır ve her çocuğun nitelikli eğitime ulaşması, devletin en temel sorumluluklarından biridir. Çağdaş, laik ve bilimsel eğitim Cumhuriyet’in olmazsa olmazıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan yeni müfredat ise Cumhuriyet’in bu olmazsa olmazlarını hedef almakta, iktidarın itaatkâr ve kanaatkâr nesiller yetiştirme projesine hizmet etmektedir” dedi.

Mitinge katılım çağrısı yapan Çelik, şunları söyledi:

“Siyasi iktidar eliyle eğitim sisteminde yaşanan bu çöküşe karşı Cumhuriyet Halk Partisi, atanmayan öğretmenlerle, mülakat mağdurlarıyla, yeni eğitim müfredatından endişe duyan, laik eğitim isteyen ve çağdaş cumhuriyet için çağdaş eğitim talep eden bütün yurttaşlarımızla 18 Mayıs Cumartesi günü saat 13.00’da Saraçhane’de miting yapacaktır. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in çağrısıyla yapılacak miting için CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın hazırlıkları büyük bir titizlikle devam etmektedir. Bu kapsamda mitinge katılmak isteyen yurttaşlar için 39 ilçeden araçlar kaldırılacaktır. Miting için günün anlam ve önemine vurgu yapan döviz ve pankartlar hazırlatılacak, hazırlatılan döviz ve pankartlar alanda dağıtılacaktır.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir